De instroom van bouwvakkers uit Centraal- en Oost-Europa is ruim onvoldoende om de openstaande vacatures in de Vlaamse bouw in te vullen. Ook de fruitsector vreest een tekort. Dat schrijft de krant De Morgen.
Legaal aan de slag
Via arbeidskaarten kunnen werknemers uit de nieuwe Europese lidstaten - het gaat voor het leeuwendeel om Polen en sinds kort opvallend veel Roemenen en Bulgaren - legaal aan de slag in ons land. De regeling werd in mei 2006 van kracht voor specifieke knelpuntberoepen. In Vlaanderen maken vooral twee sectoren gebruik van het systeem, de bouw en de fruitpluk.
Ruim onvoldoende
De Vlaamse Confederatie Bouw stelt vast dat de instroom uit Polen en andere nieuwe EU-leden ruim onvoldoende is. Er werden vorig jaar ongeveer 4.000 arbeidskaarten uitgereikt in de Vlaamse bouw, maar er zijn elk jaar 12.000 bouwvakkers te weinig. "We zullen in de toekomst hoe dan ook zowel het binnenlandse als het buitenlandse rekruteringskanaal hard nodig hebben", zegt Gerrit De Goignies van de Vlaamse Confederatie Bouw.
Minder aantrekkelijk
In de fruitteeltsector vullen de buitenlanders de knelpunten, vooral seizoensplukkers, nog grotendeels in. Voorlopig, zo lijkt het. "De grote vraag is of de Polen nog bereid zullen zijn om naar Limburg te komen. Hun economie zit in de lift, waardoor hun binnenlandse lonen stijgen. Daardoor dreigt België minder aantrekkelijk te worden voor hen", aldus directeur Johnny Nelissen van arbeidsbemiddelaar VDAB Tongeren. (belga/tdb)


