CD&V en Open Vld verwerpen vervroegde verkiezingen

bewaar artikel
Door: redactie
3/02/08 - 12u16
Etienne Schouppe

Als het van de voorzitters van CD&V en Open Vld afhangt, komen er geen vervroegde verkiezingen.

"Immoreel"
"Mieke Vogels heeft gelijk dat vervroegde verkiezingen immoreel zouden zijn en voor nog eens zes maanden immobilisme zouden zorgen". Dat zei Open Vld-voorzitter Bart Somers in De Zevende Dag in antwoord op de uitlating van zijn Groen!-collega dat de huidige regeringspartijen zouden aansturen op een vervroegde stembusgang.

"Goed gewerkt"
Volgens Somers en CD&V-voorzitter Etienne Schouppe is er de laatste weken goed gewerkt in de interim-regering. Er werden een aantal belangrijke beslissingen genomen zoals het nationaal veiligheidsplan van Jo Vandeurzen en Patrick Dewael, meent Schouppe.

Somers benadrukte dat de vervroegde voorzittersverkiezingen bij Open Vld niet mogen gezien worden als een signaal voor vervroegde parlementsverkiezingen. Voor beide partijvoorzitters moeten de sociaal-economische akkoorden die bij de oranje-blauwe onderhandelingen werden gesloten zoveel mogelijk de basis vormen van het regeerakkoord van de toekomstige regering-Leterme.

Akkoorden
Somers zag een bereidheid bij de andere partijen om op het communautaire vlak akkoorden te sluiten. Daarbij moeten volgens de Open Vld-voorzitter zowel Vlaanderen als het federale niveau versterkt worden.

De deelstaten moeten financieel verantwoordelijk worden voor hun bevoegdheden, stelde Schouppe. Bij een overheveling moet gekeken worden welke middelen er worden overgeheveld. Dat begint nu ook aan Franstalige kant door te dringen, aldus nog Schouppe.

N-VA
De CD&V-voorzitter erkende dat de N-VA niet wil weten van de overheveling van Vlaamse bevoegdheden naar het federale niveau. Maar de partij weet volgens hem goed dat de federale overheid ook homogene bevoegdheden nodig heeft.

Bart Somers rekende op de CD&V om de N-VA ervan te overtuigen dat de partij haar taboe tegen de herfederalisering moet laten varen.

Groen!
Mieke Vogels klaagde tenslotte aan dat de groenen uitgesloten worden bij de communautaire onderhandelingen. Groen! wil meewerken, maar dat mag niet beperkt worden tot een rol van schouwgarnituur. Ook sp.a zit nu mee te "konkelfoezen" voor een staatshervorming, stelde ze.

Volgens Vogels wordt er momenteel gewerkt aan een klassieke tripartite. "Open Vld ziet dat nu niet zitten, maar dat zal na de krokusvakantie wel veranderen", aldus nog de Groen!-voorzitster. (belga/bdr)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!