Naar aanleiding van de zesde verjaardag van de Amerikaanse gevangenis op Guantanamo in Cuba vragen de Liga voor de Mensenrechten en de Internationale Federatie voor de Mensenrechten België en andere Europese landen de onschuldige ex-gedetineerden van Guantanamo op te vangen. Ze deden dat vandaag op een persconferentie in Brussel.
Rondhangen op basis
Op dit ogenblik worden nog meer dan driehonderd mensen vastgehouden op de Amerikaanse basis. "Ook al zijn velen onder hen onschuldig en vrijgelaten, toch blijven ze op de basis rondhangen omdat ze niet weten waarheen", aldus Dan Van Raemdonck, vicevoorzitter van de Internationale Federatie voor Mensenrechten.
"De ex-gevangenen zullen vervolgd worden en gemarteld als ze terugkeren naar hun land van oorsprong. Maar ondanks dat weigert de VS hen asiel. Sommigen zijn gedwongen teruggestuurd naar hun land, waar ze ten prooi vielen aan zware schendingen van de mensenrechten", aldus Van Raemdonck. Er zouden momenteel zo'n vijftig ex-gedetineerden in die situatie verkeren.
Europese resolutie
Het Europees Parlement heeft onlangs een resolutie aangenomen waarin het de Europese lidstaten oproept ex-gevangenen van Guantanamo die gevaar lopen in hun land op te vangen. De mensenrechtenorganisaties denken dat ook België daar een rol in te spelen heeft. "We willen dat alle landen van de Europese Unie, waaronder België, hun verantwoordelijkheid nemen en deze ex-gedetineerden opvangen, eventueel slechts tijdelijk. Want volgens het Europese recht is het verboden een persoon uit te wijzen naar een land waar hij riskeert gefolterd te worden", zegt de voorzitster van de Justitiecommissie van de Liga voor de Mensenrechten Olivia Venet.
Internationale Dag Sluiting Guantanamo
De Internationale Federatie voor de Mensenrechten heeft 11 januari uitgeroepen tot "Internationale Dag voor de Sluiting van Guantanamo" en betoogt deze namiddag voor het Amerikaanse Hooggerechtshof in Washington. Ze willen er hun vraag om respect voor het internationaal en Amerikaans recht kracht bijzetten.
"De situatie in Guantanamo heeft gevolgen voor alle regio's ter wereld. Ze vormt een ernstig precedent die andere staten ertoe kan aanzetten aantastingen van het politiek en burgerrecht te rechtvaardigen en schendingen van de mensenrechten in het algemeen", aldus Van Raemdonck.
Mensenrechtenorganisatie Amnesty International organiseert vandaag een wereldwijde actie tegen het Amerikaanse detentiecentrum Guantanamo. In Brussel stappen ze deze namiddag op naar de Amerikaanse ambassade om de sluiting van de basis op Guantanamo te eisen. (belga/ka)


