Jean-Claude Juncker met de Spaanse minister van Financiën Luis de Guindos.
© epa.
UPDATE Eind juli stoppen de landen van de eurozone de Spaanse overheid een eerste schijf van 30 miljard euro toe voor de redding van de financiële sector in het land. Dat heeft eurogroepvoorzitter Jean-Claude Juncker afgelopen nacht gezegd. Madrid krijgt ook een jaar extra om zijn begrotingsdoelstellingen te halen.
De ministers van Financiën van de eurozone zaten afgelopen nacht negen uur bijeen om zich onder meer over de Spaanse banken te buigen. Vorige maand kwamen ze al overeen Spanje tot 100 miljard te zullen lenen om de sector uit het slop te trekken.
Op hun nieuwe vergadering beslisten de ministers om tegen het einde van de maand een eerste schijf van 30 miljard euro over te maken. Alle voorwaarden die aan de noodhulp verbonden zullen worden, zullen "in de tweede helft van juli" goedgekeurd worden, zei Juncker.
Jaar extra tijd
Ook krijgt Spanje tot 2014 de tijd om het tekort op zijn begroting terug te dringen tot 3 procent van het bbp. Dat is een jaar langer dan eerst was afgesproken.
Volgens de vooruitzichten gepubliceerd in mei gaat de Europese Commissie voor dit jaar uit van een Spaans begrotingstekort van 6,4 procent. Voor 2013 voorspelt het dagelijks bestuur van de Unie een tekort van 6,3 procent.
De beslissing om een jaar uitstel te geven, lag in de lijn der verwachtingen. In ruil moet Spanje tegen eind deze maand een bijsturingsplan afleveren voor 2013 en 2014. Doel is voortaan een tekort van 4,5 procent in 2013 en 2,8 procent het jaar nadien.


