De warme fase (hoogovens) van de Luikse staalindustrie kan en moet geherlanceerd worden binnen een Luiks stand-alone scenario waarbij de openbare besturen uitgebreid betrokken worden. De bedoeling is dat het Luikse staalbekken niet langer deel zou uitmaken van de groep. Dat credo, regelmatig herhaald door de vakbonden, is nu opgetekend in een uitgebreid document dat morgen door de vakbonden voorgelegd zal worden op de ondernemingsraad bij de staalgroep. Het zou ook aan bod komen op de "Waalse kern" op 5 juli.
Het document, getiteld "Staalindustrie: syndicale alternatieven voor de sluiting", is opgemaakt "na studie en analyse van de studies hierover door expertenbureaus Laplace en Syndex", aldus de bonden. Zij vrezen al langer dat zonder warme lijn in Luik ook de koude lijn bedreigd is.
De vakbonden halen de mosterd bij projecten zoals in Saarland in Duitsland, waar eigendom en beheer gesplitst worden. Ze zijn vragende partij voor een maatschappij die de vastgoed- en industriële activa zou beheren, in samenwerking met het gewest, de Waalse investeringsmaatschappij SRIW, de steden en de geïnteresseerde gemeenten, academische autoriteiten en industriëlen.
Dat plan zou investeringen vergen: zo'n 40 tot 80 miljoen euro voor het heropstarten van de warme lijn en het afstemmen op geldende milieuvereisten, zo'n 115 miljoen euro voor investeringen in de koude lijn, en zo'n 100 miljoen euro voor de constructie van een nieuwe elektrische centrale.
Een effectieve scheiding van de groep ArcelorMittal achten de vakbonden onmogelijk en veel te tijdrovend. Daarom willen ze de directie, afgeschrikt door hoge kosten voor aanpassingen aan milieuregelgeving en de sociale kost die een sluiting met zich mee zou brengen, vragen vrijwillig afstand te doen van de activa.
Daarvoor is wel een "grondige discussie vereist met de familie Mittal, geleid door het hoogste Waalse beleidsniveau en met steun van de gehele regering".
De directie wil het plan eerst grondig analyseren, maar onderstreepte maandag al dat een "verkoop of verhuur van de warme fase in Luik in een markt die al gekenmerkt wordt door overcapaciteit geen zin zou hebben". Ze herhaalde dat na studie is gebleken dat de toekomst in Luik het best gegarandeerd wordt via de toelevering van warmgewalst staal, zoals nu onder meer vanuit Duinkerke gebeurt.



Bewerkt door: