Parijs wil na huurfietsen ook groene auto's verhuren in stad

Wil je dit artikel later lezen? bewaar
Door: redactie
3/10/11 - 16u22
© epa.

In de meeste grote steden kom je tegenwoordig een systeem tegen waarbij je een fiets kan huren om je te verplaatsen. Parijs wil in de toekomst naast fietsen ook groene auto's aanbieden.

© epa.
© epa.
© epa.
 Een eigen auto bezitten is duur en mensen maken er in steden minder en minder gebruik van. Er komt een nieuwe cultuur aan, waarbij we auto's delen en lenen. Het principe is hetzelfde als bij onze fietsen: je gebruikt de auto en je laat hem achter  
Annick Lepetit
© epa.
© epa.
© epa.

Parijs claimt als eerst een sharing-systeem voor auto's te introduceren. Autolib moet tegen 2013 vijfduizend ecologische wagens door de stad te laten rijden. De elektrische wagens zullen minder geluidshinder veroorzaken en ook de luchtvervuiling zal afnemen in de Franse hoofdstad. Het is uiteindelijk de bedoeling dat zoveel mogelijk inwoners van Parijs geen eigen wagen meer zullen moeten kopen.

Auto = "passé"
Op een zonnige zondag komt een nieuwsgierige menigte een kijkje nemen op de Avenue Trudaine. De eerste wagens zijn er toegekomen voor een testperiode van twee maanden. Sommige kijklustigen wagen zich aan een testritje. Anderen kijken vanop een terrasje toe. Kijken, want veel lawaai maken de elektrische auto's niet meer. "Een auto bezitten is zo passé", zegt Annick Lepetit, transportverantwoordelijke van de stad, in The Guardian.

"Een eigen auto bezitten is duur en mensen maken er in steden minder en minder gebruik van. Er komt een nieuwe cultuur aan, waarbij we auto's delen en lenen. Het principe is hetzelfde als bij onze fietsen: je gebruikt de auto en je laat hem achter."  Ook over de rijprestaties van de auto's is Lepetit in de wolken. "Ik heb met eentje gereden en ze rijden beter dan goed. Ze zijn ecologisch en economisch interessant. Het is een revolutie die ik in de toekomst in andere steden nog zie opduiken."

Natuurlijk is niet iedereen even optimistisch over het nieuwe plan. "Ik woon hier al 30 jaar en niemand heeft ons gevraagd of we dit willen. Is dit dan democratie?", vraagt een boze burger zich af. De reactie heeft misschien te maken met het politieke geurtje dat aan de groene wagens hangt. Zo is miljardair Vincent Bolloré, wiens bedrijf veel geld in de wagens geïnvesteerd heeft, een goede vriend van de Franse president Nicolas Sarkozy.

250km zonder opladen
Het voertuig wordt omschreven als een "bubbel", maar qua uitzicht lijkt de groene auto eerder op de grote broer van de Smart. De auto heeft vier zitplaatsen en een automatische versnellingsbak. De batterij moet acht uur opladen en dan kan de wagen in 6,7 seconden van 0 naar 100 kilometer per uur. De topsnelheid is 130 kilometer per uur en de auto's rijden 250 kilometer zonder oplaadbeurt. Er wordt ook een GPS-systeem aangeboden om te vermijden dat chauffeurs verloren rijden. En wellicht ook zodat de stad weet waar je met de wagen uithangt.

In geval van nood hebben de auto's een grote blauwe knop, waardoor iemand je snel te hulp kan schieten. Voor je de auto kan huren moet je geregistreerd zijn bij Autolib. Uiteraard kan je niet aan de slag zonder rijbewijs, identiteitskaart en kredietkaart. Inschrijvingen kunnen per dag, per week en per jaar gebeuren. De prijzen liggen tussen 10 en 144 euro.

Een goed idee, alleen zullen de straten van Parijs iets gevaarlijker worden. De niets vermoedende voetganger hoort het nieuwe speelgoed immers niet aankomen... (gb)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!