Nieuwe hoop voor Australië en VS op WK 2022 na schandaal?

Wil je dit artikel later lezen? bewaar
Door: redactie
30/05/11 - 23u55
© ap.

Het corruptieschandaal van de Fifa geeft de verliezende landen Australië en de VS weer nieuwe hoop op de organisatie van het WK voetbal in 2022. De zogenaamde 'bid' van Qatar werd oorspronkelijk weerhouden, maar de schreeuw voor een nieuwe stemming klinkt alsmaar luider, nu blijkt dat er zware corruptie in het spel was. De almachtige voorzitter Sepp Blatter wil daar echter niet van weten.

Twee Fifa-leden, Mohamed bin Hammam en Jack Warner, werden geschorst door de ethische commissie van de Fifa. Dat komt de 75-jarige Blatter overigens goed uit want bin Hammam zou de tegenkandidaat van de Zwitser geweest zijn in de race naar het voorzitterschap van de Fifa. Bin Hammam trok zijn kandidatuur terug, na vermoedens dat hij en Warner de leiders van de Caribische voetbalbond elk 30.000 euro zouden betaald hebben om bin Hammam te steunen. Het omkoopschandaal zou tot gevolg kunnen hebben dat de Fifa de stemming voor het hosten van het WK 2022 - in het voordeel van Qatar - herroept. Daarover beslist dus Blatter.

Maar hij zei al dat de Fifa helemaal niet in een diepe crisis zit en dat er van een herstemming geen sprake is. "We hebben wat problemen en die lossen we wel op", klonk het geïrriteerd. Blatter beweert dat de toekenning van het WK 2022 aan Qatar op exact dezelfde wijze verliep als die van het WK 2018 aan Rusland. Voormalig Fifa-lid - en ex-voorzitter van de Oceania Football Confederation and Adelaide United - Basil Scarsella ontkent dat dan weer. Volgens hem heeft de Fifa besloten dat er wel degelijk een deal gesloten werden voor het WK 2022.

"Australië moet WK 2022 krijgen"
"Dat WK moet helemaal herzien worden en zou naar Australië moeten gaan", zei hij. "Maar als de Australische voetbalbond de kandidatuur van bin Hammam steunde voor het uitbreken van het schandaal, dan zit de deur van het WK 2022 stevig dicht." Lees: dan zal Blatter zich niet haasten om het WK 2022 alsnog aan Australië toe te kennen. Dan heeft de VS, met de publieke steun voor Blatter tijdens de corruptiegeruchten, het slimmer aangepakt, volgens Scarsella.

In de geschiedenis van het WK voetbal gebeurde het al eerder dat er van gastland werd gewisseld. Dat was in 1982 toen Colombia zich om financiële redenen terugtrok voor de organisatie van het WK 1986 en Mexico plots aan zet was, en wel voor de tweede keer in 16 jaar.

Onafhankelijk Australisch senator Nick Xenophon vindt overigens dat de Australische regering de 34 miljoen euro die ze aan haar bid spendeerde moet terugeisen van de Fifa. (hlnsydney/jv)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!