The Big Ask: Een wereld zonder gletsjers
Overal ter wereld smelten gletsjers steeds sneller weg. Op veel plaatsen zijn gletsjers heel belangrijk voor de bevolking. Ze kunnen een grote rol spelen in de stroming van rivieren. Zonder gletsjers zouden veel mensen hun bron van drinkwater verliezen. Een kleine reis rond de wereld:
1. Alaska: gletsjers trekken zich terug en worden dunner.
2. Groenland: het ijs gaat in een hoog tempo verloren.
3. Canadese Rocky Mountains: doordat gletsjers zich terugtrekken, worden oude boomstammen voor het eerst in 2.500 jaar zichtbaar.
4. Colorado (VS): de Arapaho gletsjer is sinds 1960 veertig meter dunner geworden.
5. Chili: ongeveer de helft van de gletsjers in de Andes in Chili is aan het verkleinen.
6. Peru: de Quelccaya gletsjer trekt zich tien keer sneller terug dan in de jaren 70 en 80: tot dertig meter per jaar.
7. Scandinavië: veel gletsjers zijn aan het smelten, hoewel sneeuwval hun massa doet toenemen.
8. Europese Alpen: gletsjers zijn naar een derde van hun grootte in 1850 gekrompen. Ze zijn de helft van hun volume kwijt.
9. Tien Shan: de gletsjers zijn 25 procent van hun volume kwijt in vergelijking met 1955.
10. Himalaya: ongeveer alle onderzochte gletsjers zijn aan het smelten.
Op zaterdag 29 augustus hoopt Nic Balthazar weer duizenden mensen te verzamelen op het Klein Strand van Oostende. Samen met weervrouwen Jill Peeters en Sabine Hagedoren wil hij er één groot dansspektakel van maken. Dans mee en zend een boodschap naar onze wereldleiders die in december in Kopenhagen voor een belangrijke beslissing staan. Er komen ook veel artiesten als Peter Van de Veire, Buscemi, Muriëlle Scherre, Lieven Verstraeten, Lady Linn, Yevgueni en Luc Devos. Nadien wordt er feest gevierd tot zonsondergang. Planet Watch steunt het initiatief en dagelijks brengen we u een weetje over global warming.
Voor meer informatie: http://www.thebigaskagain.be/