Meisjes spenderen gemiddeld 4,3 uur per week aan games, jongens 10,5 uur. De meest fanatieke gamers besteden soms wel 63 uur aan hun videospelletjes, blijkt uit een Nederlands onderzoek bij ruim 1.200 leerlingen van tien middelbare scholen. Ongeveer twee procent van de respondenten blijkt verslaafd aan computergames. Het gaat uitsluitend om jongens.
Verslaving
De gegevens werden verzameld voor het promotieonderzoek van Jeroen Lemmens van de Universiteit van Amsterdam. Samen met Patti Valkenburg en Jochen Peter ontwikkelde Lemmens een methode om de mate van verslaving te meten. De drie onderzoekers stelden een schaal samen met 21 stellingen die zijn gebaseerd op zeven kenmerken van gameverslaving uit eerdere onderzoeken.
Kenmerken
Van de 1.217 benaderde tieners bleven er uiteindelijk 721 over. Van hen werd het gamegedrag geanalyseerd aan de hand van de meetmethode. Van alle respondenten gaf 59 procent aan regelmatig te gamen. De zwaarverslaafden voldeden aan alle zeven kenmerken van verslaving. Die variƫren van uit evenwicht raken als de game moet worden onderbroken, tot stemmingswisselingen of conflicten met mensen uit de naaste omgeving.
Eenzaam
De verslaafde jongens zijn vaak eenzamer, zijn minder tevreden met het leven, missen vaak sociale vaardigheden en zijn agressiever dan leeftijdgenoten die niet gameverslaafd zijn. (anp/sam)


