Ga terug naar HLN
Nina
-
  • Aanmelden
  • Mijn bewaarde artikels
  • Welkom
  • Afmelden
  • Mijn bewaarde artikels

  • Lezersservice
  • Digikrant
  • Abonnement
hln
  • Binnenland
  • Buitenland
  • Sport
  • Showbizz
  • meer hln
    • You
    • Geld
    • Planet
    • Bizar
    • Muziek
    • iHLN
    • Wetenschap
    • Auto
    • Reizen
    • video
    • foto
  • You
  • Lekker Eten
  • Melk

Is melk nu goed of slecht?

bewaar artikel
  • artikel
  • reacties
Door: redactie
23/07/10 - 18u31

Een ding is zeker met wetenschappelijke studies: er is altijd een mate van twijfel, altijd wel iemand die een heersend idee weerlegt. Zo ook over melk. Recente studies legden bijvoorbeeld een link tussen het voorkomen van prostaatkanker en het drinken van melk. Sommige voedingsdeskundigen zouden melk zelfs willen schrappen, en zeggen dat het niet goed is voor de botten. Exact het tegengestelde van wat jarenlang werd aangeraden. Wat is het nu? Is melk goed, of is het slecht?

Ondertussen is er een hele beweging ontstaan die ijvert tégen melk. Volgens de antimelklobby bevat de melk te veel koeienhormonen, die de groei van prostaatkanker en misschien ook eierstokkanker, in de hand werken.

Een Canadese studie vond een dubbel risico bij het drinken van vier glazen melk per dag. Het is niet de eerste keer dat melkconsumptie wordt gelinkt aan ziektes zoals, artritis, acne, astma, hartziekten en zelfs multiple sclerose. 

Proteïnen
Twintig jaar geleden al gaf een studie als mogelijke verklaring dat de proteïnen in de melk de productie van insuline verstoort. Insuline stabiliseert het suikergehalte in het bloed. Als de insuline niet meer gemaakt wordt, dan stijgt het risico op diabetes.

Lactose-intolerant
Deze mensen voelen zich gesteund door het feit dat het menselijk spijsverteringsstelsel vroeger niet in staat was melk te verteren.  Ondertussen heeft evolutie ervoor gezorgd dat 90 procent van de mensen de lactose uit de melk wél kan verteren. De anderen zijn lactose-intolerant.

Gevaarlijk
De richtlijn dat elke volwassene drie glazen melk per dag zou moeten drinken, vinden ze onverantwoord. "Melk is een complex onderdeel van ons dieet, en we hebben zeker nog niet alle antwoorden. Maar zulke aanbevelingen zouden wel eens meer kwaad dan goed kunnen doen", aldus Walter Willett, hoofd van de dienst voeding aan de Harvard School of Public Health. Willett raadt aan een tot twee glazen melk per dag te drinken, niet meer. "Goed voor de botten? Er is geen studie die dat aantoont."

Nodige voedingsstoffen
Andere voedingsdeskundigen zijn het daar niet mee eens. "Als je geen drie glazen per dag drinkt, dan krijg je niet alle voedingsstoffen binnen die je nodig hebt", aldus Connie Weaver van Purdue University. Ze benadrukt dat melk osteoporose, hartziekten, kanker en andere ziektes net kan tegengaan.

"Er zijn nog altijd meer studies die de positieve effecten van melk aantonen dan de negatieve effecten", benadrukt Bridget Benelam, die 11 studies aanhaalde waarin de positieve link tussen zuivelinname en botdensiteit werd blootgelegd.

"Voor de botten zijn de eerste jaren vooral veel calcium nodig. Daarna hebben we een dieet nodig dat rijk is aan proteïnen, fosfor, kalium en vitamine D. Zuivel is daarbij de beste keuze", aldus voedingsprofessor Robert Heaney.

Het hart
Andere studies tonen dan weer geen link tussen melk en hartziekten, ondanks het aantal verzadigde vetten in melk. Melk zou zelfs de bloeddruk kunnen helpen dalen en het risico op een hartaanval verminderen.

De sterkste negatieve invloeden zijn die op het voorkomen van prostaatkanker, maar, ook dat is niet onomstotelijk bewezen.
Conclusie: drink als volwassene vooral magere melk, en consumeer magere zuivelproducten, en doet dat, zoals alles, met mate. (edp)

    Lees ook

  • Hoe oud zijn jouw botten?
  • Melk helpt vet te verbranden
  • Reageer
  • bewaar artikel
  • Mail
  • Print
Rapporteer een fout in het artikel aan onze redactie

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!
  • algemene voorwaarden en gedragscode
Aan het laden...

Meer over
  • Melk
  • Zuivel

gerelateerd nieuws

  • Hoe oud zijn jouw botten?

  • Melk helpt vet te verbranden

Meer over
  • Melk
  • Zuivel
Abonnement Het Laatste Nieuws - promotie 12 + 6 maanden GRATIS Het Laatste Nieuws

HLN SOCIAL

  • Vrienden bekeken
  • Meest populair

    HLN.be

  • RSS (wat is RSS?)
  • HLN.be op Facebook
  • HLN Nieuwsbrief
  • Surf naar m.hln.be
  • Smartphone

     

  • HLN als homepagina
  • HLN in je favorieten
  • Raadpleeg het archief
  • De laatste 48 uur
  • Toevoegen aan Google

     

  • contacteer HLN.be
  • adverteren op HLN.be
  • vacatures
  • partnersites
  • hoe ons bereiken?

    De krant

  • contacteer de krant
  • abonneer je
  • de krant tijdens mijn vakantie
  • info ivm abonnementen
  • iPad

© 2013 De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.

Onze Franstalige nieuwssite www.7sur7.be.
Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.ad.nl. Jouw Wereld: horoscoop, afslankservice, dating

acap enabled
  • Mediargus
  • reprocopy
  • Disclaimer CIM Internet