Het schrijven van een autobiografie blijkt een effectief middel tegen een depressie te zijn. Dat maakten onderzoekers van de Universiteit Twente zopas bekend.
"Autobiografisch schrijven is onderdeel van een nieuwe stroming binnen de psychologie, de zogeheten narratieve psychologie", vertelt psycholoog Ernst Bohlmeijer. "De idee is dat mensen door hun levensverhaal op te schrijven tot bepaalde inzichten komen, die hen helpen geïnspireerd verder te gaan met hun leven. Bij 53 procent van de depressieve deelnemers aan een cursus autobiografisch schrijven bleven de klachten daarna langere tijd weg, terwijl dat slechts het geval was bij 22 procent van de patiënten die wel zorg kregen, maar geen cursus".
Depressieklachten
De psychologen ontwikkelden de cursus 'Op verhaal komen', die bij twintig instellingen in Nederland wordt gebruikt. Bohlmeijer en collega Gerben Westerhof onderzochten het effect van de cursus. Volgens hen is dit het grootste onderzoek ter wereld naar het resultaat van autobiografisch schrijven. Ze zijn vooral opgetogen dat de positieve invloed op depressieklachten negen maanden na afloop van de cursus nog meetbaar is, terwijl bij andere depressietherapieën soms eerder sprake is van een terugval.
Zinloosheid
De depressieve amateurschrijvers moeten in zeven weken telkens een deel van hun leven beschrijven. "Het is niet hetzelfde als een dagboek bijhouden. De cursisten zetten echt op papier hoe ze hun leven tot nu toe beschouwen, zodat ze dingen kunnen duiden. Daardoor kunnen ze anders tegen bepaalde keuzes aan gaan kijken. Dat helpt om het gevoel van zinloosheid alsof het leven al voorbij is, te bestrijden", aldus Bohlmeijer.(belga/lvl)



