De helft van de Belgische werknemers wil zelf bepalen hoe zijn loonpakket eruit ziet. De ene wil meer vrije tijd terwijl de andere vooral waarde hecht aan cash geld. Dat blijkt uit een onderzoek van SD Worx.
Primeur
Het consultancy-bureau vroeg aan 3.500 werknemers aan welke opties ze qua verloning hun voorkeur geven. Daaruit blijkt dat de nood aan verloning op maat erg hoog is. SD Worx stelde daarom het Flex Income Plan op. Een plan waarin het totale loonpakket wordt omgezet in een budget waarbinnen elke werknemer naar eigen keuze kan kiezen. Het concept is een primeur voor België maar zou volgens het bedrijf juridisch sluitend zijn. Op studiedagen kunnen geïnteresseerden de precieze werking ervan komen ontdekken.
Vakantie in ruil voor loon
Uit het onderzoek van SD Worx blijkt dat 48 procent van de medewerkers een cashbudget wenst dat naar eigen wensen kan inruilen voor andere voordelen. Velen zijn immers bereid om een deel van hun financiële middelen op te geven voor vrije tijd. De werknemers zouden ook graag een deel van hun loon willen kunnen opsparen om er later in hun loopbaan hun voordeel uit te halen door bijvoorbeeld aan sabbatjaar te nemen.
Maatschappelijke trends
Een derde van de mensen die aan het onderzoek meewerkten vindt dat de samenstelling van het huidige beloningpakket niet beantwoordt aan hun behoeften. Dat is vooral het gevolg van maatschappelijke trends als vergrijzing en individualisering. Een jonge werknemer wil vooral geld om zijn huur en kosten te betalen, terwijl een oudere meer bezig is met bijvoorbeeld pensioensparen.
Extralegale voordelen
Uit hetzelfde onderzoek blijkt overigens dat de meeste medewerkers nauwelijks weten welke extralegale voordelen ze genieten. Voordelen die tot 30 procent van het loon kunnen bedragen worden niet gewaardeerd omdat de mensen niet beseffen dat ze erover beschikken. (belga/ka)



