Waarom vrouwen liever mannelijke baas hebben

Vrouwen hebben meer stress wanneer ze voor een vrouwelijke baas werken dan voor een man. Volgens de onderzoekers zijn er verschillende verklaringen voor dit fenomeen.
Meer problemenDe studie ondervroeg 1800 werknemers uit de Verenigde Staten. Daaruit bleek dat vrouwen met een vrouwelijke baas vaker kampen met een depressie, slapeloosheid, hoofdpijn en maagzuur dan wanneer hun baas een man is. Bij mannelijke werknemers maakt het geslacht van hun baas niet uit.
ProblemenDe onderzoekers bestudeerden de lichamelijke gezondheid en het stressniveau van werknemers in drie verschillende situaties: mensen met een mannelijke baas, werknemers met een vrouw aan de leiding en mensen die voor beide werken. Daaruit bleek dat vrouwen met een vrouwelijke baas meer lijden dan een degenen met een man als leider. Ze kampen onder meer met slaapmoeilijkheden, concentratieproblemen, depressies en stress en hebben meer lichamelijke symptomen als hoofdpijn, buikpijn en maagzuur, nek- en rugpijn en vermoeidheid.
Mannelijke werknemers
Vrouwen die voor een man werkten, hadden minder last van deze symptomen. Mensen met een gemengd team aan de leiding zaten ergens in het midden. Bij mannelijke werknemers maakt het geslacht van de baas geen verschil. Ze hadden wel minder mentale en lichamelijke problemen wanneer ze voor een gemengd team moesten werkten.
Verwachtingen
De onderzoekers wijten dit aan het 'Bijenkoningin syndroom', waarbij gesteld wordt dat succesvolle vrouwen niet graag in de buurt zijn van concurrenten van hetzelfde geslacht. Maar het kan ook dat vrouwen leiderschap als een traditioneel mannelijke rol zien. Ze verwachten van een man dat hij agressief en veeleisend is, bij een vrouwelijke baas is dit niet het geval. Ze verwachten meer emotionele steun van een vrouw en wanneer ze dit niet krijgen, zijn ze ongelukkig.
Andere sectorenHet feit dat vrouwen in andere sectoren baas zijn dan mannen, kan ook de resultaten beïnvloeden. Het kan dat het soort werk van nature meer lichamelijke problemen veroorzaakt. Bijvoorbeeld, in de verzorgende sector is de kans groter dat je een vrouwelijke baas hebt. Deze sectoren zijn wel vaak onderbemand en ondergewaardeerd, wat voor meer stress zorgt bij zowel de bazen als de werknemers. Om uitsluitsel te krijgen, moeten deze punten volgens de onderzoekers extra onderzocht worden. (ep)