© photonews.
UPDATE Beslist een nieuwe Griekse meerderheid na de verkiezingen zondag om uit de eurozone te stappen, dan zal Athene niet meteen opnieuw bij Europa moeten komen aankloppen om hun problemen op te lossen. "Wij zullen ons dan focussen op het beheersen van de situatie binnen de eurozone", waarschuwde buitenlandminister Didier Reynders vanuit Peking. Hij hoopt echter dat het zo'n vaart niet zal lopen.
De MR-vicepremier stond een groep Europese en Chinese zakenlui en diplomaten te woord in Peking. Die toonden zich erg ongerust over de eurocrisis en nakende verkiezingen in het noodlijdende Griekenland. "Wat als Griekenland uit de euro stapt?", klonk het meermaals. "Dat zou heel wat hoofdbrekens opleveren, maar we kunnen dat aan", suste Reynders. "De beslissing is uiteraard aan de Grieken, maar ik hoop dat er maandag een meerderheid mogelijk is die bereid is tot de noodzakelijke hervormingen om de euro te behouden, eventueel met wat meer tijd vanuit de EU en het IMF." Het mag immers duidelijk zijn dat de aanpak van de Griekse problemen "tien, vijftien of twintig jaar zal vergen".
Meer Europa
Op langere termijn is echter nood aan veel meer Europese integratie, drukte Reynders zijn publiek op het hart. "In mijn ogen is nood aan meer fiscale harmonisatie, nog striktere budgettaire discipline en waarschijnlijk ook een reeks potentieel pijnlijke, Europees gestuurde structurele hervormingen. Het zou met andere woorden gaan om een verdere overdracht van soevereiniteit aan de Europese Unie." Kan dat met alle EU-lidstaten, zoveel te beter dan. "Maar het zal misschien eerder met de eurozone zijn, of enkel met de landen die echt meewillen", beseft ook Reynders. "Alle Europese landen zijn klein. Sommigen beseffen dat al, anderen nog niet", parafraseerde hij voormalig Belgisch premier Paul-Henri Spaak.
Samenwerken met China
Samenwerken is dus de boodschap, niet in het minst met grootmachten als China. Tijdens zijn ontmoetingen met ambtgenoot Yang Jiechi en vicepremier Li Keqiang hield Reynders eraan te bedanken voor de Chinese steun aan Europa via het IMF. "We moeten immers beseffen dat het voor China niet makkelijk is ons te steunen", aldus de minister. "Er zijn veel armen in China, aan wie ze moeten uitleggen dat het nodig is om rijke landen in Europa bij te staan."
Zoals verwacht vroegen zowat alle gesprekspartners Reynders om zijn visie over de Griekenland en de eurocrisis, niet in het minst vanwege zijn lange verleden als minister van Financiƫn. Hun boodschap aan hen was om met Europa toch snel tot duurzame oplossingen te komen voor de crisis en nieuwe economische en financiƫle problemen doortastend te vermijden.



Bewerkt door: