Spanje telde aan het eind van het eerste trimester van dit jaar ongeveer 5,7 miljoen werklozen, of een werkloosheidsgraad van 24,44 procent. Het gaat om het hoogste niveau sinds de start van de officiƫle statistieken in 1996. "De vreselijke werkloosheidsgraad in Spanje toont aan dat het land zich in een crisis van enorme omvang bevindt", aldus minister van Buitenlandse Zaken Jose Manuel Garcia-Margallo.
Nu het land opnieuw in een recessie beland is, loopt het aantal werklozen op tot 5.639.500. Eind 2011 kwam de werkloosheidsgraad in Spanje nog uit op 22,85 procent. Het zwaarst getroffen zijn de jongeren tussen 16 en 24 jaar. Van hen is 52 procent werkloos, tegenover 48,6 procent een kwartaal eerder. Het aantal huishoudens waar alle gezinsleden werkloos zijn blijft ook toenemen, van 1,575 miljoen eind 2011 tot 1,728 miljoen.
Minister Garcia-Margallo roept de Europese Unie daarom op om Spanje te helpen zijn economische groei aan te zwengelen. "Als wij het slecht doen, gaat het bij hen slecht. Dit is zoals de Titanic, maar als we hier vergaan, zullen ook de eersteklassepassagiers verdrinken." Volgens Garcia-Margallo zijn besparingen noodzakelijk, maar is "alleen besparen niet voldoende".
Tegelijk wordt ontkend dat Spanje op zoek zou zijn naar internationale steun, na de rating van het land werd verlaagd door Standard & Poor's. "Niemand heeft Spanje gevraagd, formeel of informeel, om een beroep te doen op internationale steun. We hebben het niet nodig", aldus de minister van Economie Luis de Guindos. Griekenland, Ierland en Portugal hebben in het verleden al een beroep moeten doen op zo een steunpakket.


