China plant een investering van miljarden in Noord-Korea. Die gigantische investering moet de afgematte economie en infrastructuur van het communistisch buurland ten goede komen. Chinese banken, bedrijven en multinationals zullen meer dan tien miljard dollar (ongeveer 7,4 miljard euro) bedragen. Dat berichtte het Zuid-Koreaanse persagentschap Yonhap.
De investeringen zijn afgesproken tussen Chinese banken en multinationals en de Noord-Koreaanse investeringsgroep Taepung International. Uit China alleen al zou 60 procent van de geplande investeringen komen. De regering in Peking is betrokken bij projecten rond de bouw van havens, woningen en spoorwegtrajecten in Noord-Korea. Midden maart zal het investeringsakkoord in Noord-Korea ondertekend worden.
Hulp in ruil voor afbouw atoomwapenprogramma
De plannen zullen naar verluidt de internationale inspanningen ondersteunen om Noord-Korea terug aan de onderhandelingstafel over zijn atoomwapenprogramma te krijgen. Of er een rechtstreeks verband tussen de afspraken en de inspanningen om een oplossing voor het nucleair geschil bestaat, was in het bericht niet duidelijk. De investeringsplannen van Chinese ondernemingen werden volgens Yonhap ook tijdens het bezoek van de topman van de buitenlandse politiek van de communistische partij van China, Wang Jiarui, vorige week in Pyongyang besproken. De Noord-Koreaanse machthebber Kim Jong Il had zich toe opnieuw bereid getoond om over het nucleair geschil te praten, zonder evenwel naar de onderhandelingstafel terug te keren.
Noord-Korea wacht in geval van een gecontroleerde afbouw van zijn atoomprogramma economische hulp en een eind van de diplomatieke isolering. Aan het in april 2009 afgebroken zeslandenoverleg hadden naast China en Noord-Korea ook de VS, Zuid-Korea, Japan en Rusland deelgenomen.
Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!


