Gezonde dieetpil op komst?

bewaar artikel
Door: redactie
19/12/11 - 14u00

Professor Stephen Bloom, expert in obesitas aan het Imperial College in Londen, hoopt binnen 3 jaar zijn revolutionaire dieetpil op de markt te brengen. 'OAP-189' zou geen vervelende bijwerkingen hebben en moet de 'gezonde' en ongevaarlijke tegenhanger worden van invasieve ingrepen als de gastric bypass.

Dat overgewicht en zwaarlijvigheid een groeiend probleem zijn in onze Westerse wereld is allicht geen nieuws. Wel vernieuwend, zijn de onderzoeken die manieren bestuderen om de 'obesitasepidemie' de mond te snoeren.

OAP-189
Deze pil zou het hongergevoel stillen door gebruik te maken van het hormoon oxyntomoduline, dat sowieso al natuurlijk wordt aangemaakt wanneer de maag verzadigd is. Het geeft je lichaam dus signalen dat je voldoende gegeten hebt. De levels van dit hormoon stijgen bijvoorbeeld ook bij mensen die operaties ondergaan als de gastric bypass, waarbij de maag wordt verkleind.

Omdat dergelijke ingrepen weliswaar effectief zijn, maar niet zonder risico's, ging dokter Bloom op zoek naar een niet-invasief antwoord op overgewicht dat volgens gelijkaardige principes werkt.

Effect
Anders dan bij de meeste dieetpillen zouden er weinig of geen bijwerkingen aan OAP-189 verbonden zijn. Geen zwaar verstoorde maag dus en ook geen risico's op hartschade of psychiatrische problemen (allemaal bijwerkingen die in recente onderzoeken werden gekoppels aan dietpillen die onder andere vetabsorptie tegengaan). Er bestaat wel een kans op kleine opflakkeringen van misselijkheid.

Testfase
Dokter Bloom deed een eerste testronde met zwaarlijvige vrijwilligers. Ze kregen dagelijks een kleine dosis van het oxyntomodulinehormoon en verloren op 4 weken tijd gemiddeld 2,3 kilogram. Vervolgens herformuleerde hij het hormoon en transformeerde het tot pilvorm die dagelijks of wekelijks ingenomen kan worden.

Farmaceuticagigant Pfizer kocht de revolutionaire dieetpil alvast op. Verwacht wordt dat de klinische testfases echter nog veel tijd zullen vragen want er moet nog grondig getest worden op mensen vooraleer de pil verkijgbaar zal zijn. Hoewel professor Bloom hoopt op 3 jaar, vermoeden onderzoekers dat het eerder nog 6 tot 7 jaar zal duren.

De kans is ook groot dat OAP-189 in eerste instantie enkel via voorschrift verkrijgbaar zal zijn en zich zal richten op diabetespatiënten. Op termijn zou het net als veel andere dieetpillen ook gewoon verkrijgbaar zijn bij de apotheker. (lf)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!