Bierbuik kan blindheid veroorzaken

Wil je dit artikel later lezen? bewaar
Door: redactie
1/04/11 - 15u06

Door overbodige kilo's op middelbare leeftijd op te stapelen, riskeren mannen meer kans op latere blindheid. Een groeiende taille verhoogt de ontwikkeling van 'maculaire degeneratie', de belangrijkste oorzaak van gezichtsverlies.

Maculaire degeneratie, kortweg AMD genoemd,  is de voornaamste oorzaak van (gedeeltelijke) blindheid bij mannen en vrouwen boven 50 jaar. Men schat dat 18 procent van de mensen tussen 65 en 74 jaar in meerdere of mindere mate lijden aan maculaire degeneratie. Boven 74 jaar zou dit tot 30 procent oplopen.

Hormonen

Al bij kleine stijgingen in de taille lijken de risico's op de oogziekte tot 75 procent toe te nemen. Onderzoekers aan de Universiteit van Melbourne analyseerden de tailles bij meer dan 21.000 mannen en vrouwen tussen de 40 en 69 jaar en kwamen er achter dat enkel vrouwen bij een toenemende taille geen extra gevaar lopen.

Dat verschil tussen de seksen wordt aan het vrouwelijke hormoon oestrogeen toegeschreven. Meer vet maakt extra oestrogeen aan wat ontstekingen in de bloedvaten kunnen veroorzaken aan de achterkant van de ogen. Vrouwen hebben hun hele leven hogere oestrogeenniveaus waardoor ze minder gevoelig schijnen voor de effecten.

Obesitas
"Het lijkt erop dat chronische ontstekingen bijdragen tot het ontstaan van de oogziekte en obesitas is een pro-inflammatoire toestand", stellen de vorsers. 'Onze studie benadrukt het belang van abdominale obesitas als risicofactor. De resultaten tonen aan dat zelfs kleine veranderingen in de taille/heup ratio bij mannen tot een sterkere toename kunnen leiden".


Er bestaan twee vormen van de oogziekte:

De "droge" of atrofische maculaire degeneratie (ook 'vroege' AMD genoemd): dit is de meest voorkomende vorm die wordt veroorzaakt door ouderdom en verdunning van de weefsels van de macula. De ziekte wordt gekenmerkt door de vorming van witte vlekjes. Het verlies aan gezichtsscherpte gebeurt geleidelijk. Op termijn kan deze vorm van maculaire degeneratie evolueren naar de tweede, 'natte' of 'late' vorm van AMD.

"Natte" of neovasculaire maculaire degeneratie (of 'late' AMD): komt in ongeveer tien procent van de gevallen voor. Dit is het gevolg van de vorming van abnormale bloedvaten onder het netvlies. Deze bloedvaten veroorzaken een uitsijpeling van vocht en soms bloed dat het centraal zicht verstoord. Dit kan leiden tot littekenvorming in de macula. Het verlies van de gezichtsscherpte kan dan snel (enkele maanden) en zeer uitgesproken zijn. (lvl)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!