Twaalfjarige dochter BBC-journaliste belt met piraten
De olietanker Sirius Star wordt al weken gekaapt door Somalische piraten.
De piraten die de Indische Oceaan en de Golf van Aden teisteren, houden een groot deel van de wereld in hun ban. Ook tieners zijn aangetrokken tot het fenomeen. De twaalfjarige dochter van een BBC-journaliste ging zelfs zo ver dat ze telefoneerde naar de piraten die de olietanker Sirius Star al weken bezetten.
Moeder mislukte"Moeder, mag ik de piraten bellen" vroeg de kranige dochter van Mary Harper. "Natuurlijk, ze staan onder de 'p' van piraten in mijn gsm", antwoordde Harper na de opvallende vraag van haar dochter. Zelf had ze al dagen geprobeerd contact te leggen voor een telefonisch interview voor de BBC. Elke keer werd de telefoon opgelegd als Harper haar beweegredenen voorlegde. Haar dochter had haar pogingen beluisterd en wilde het ook wel eens proberen. Harper gaf haar gsm aan haar dochter. "Hallo, mag ik alsjeblieft met de piraten praten", zei het meisje met haar kinderstem. Heel verrassend antwoordden de piraten deze keer wel en een verhaal in het Somalisch volgde. Toen het meisje begon te giechelen, verbrak de man de verbinding.
Laatste redmiddelDe BBC vond dat het ijs hiermee wel gebroken was en belde de volgende dag terug. Een gesprek volgde. De piraat, die zichzelf Daybad noemt, vertelde dat de kaping hun laatste redmiddel is. "De zee is ons bestaan, maar buitenlandse vissers plunderen onze zee leeg. We hadden geen andere keus. We hebben al 18 jaar geen regering en geen leven meer." Ook zei hij dat alle gijzelaars aan boord het goed stelden.
KapiteinDe BBC kreeg zelfs de kapitein van het schip, de Pool Marek Nishky, aan de lijn en die beaamde dat ze goed worden behandeld. De Sirius Star is al zo'n twee weken in handen van kapers. Ze vroegen 25 miljoen dollar losgeld voor het schip, de lading van ruim twee miljoen vaten olie en de bemanning. De eis is ondertussen gezakt naar 15 miljoen dollar, zo'n 12 miljoen euro. (hlnsydney/kh)