Livinus Ven (°1961, Antwerpen), Vlaams technicus in Finland

Deze week leggen we met Vlaanderen in Actie* twee technici op de rooster. Livinus Ven (47) week eind jaren tachtig uit naar Finland. Hij is ingenieur bij een baggerfirma en verblijft voor zijn werk acht maanden per jaar in het buitenland.
'In '84 ben ik afgestudeerd als industrieel ingenieur en begon ik te werken voor een Antwerps baggerbedrijf. Ik ben een rasechte Antwerpenaar, maar ik besloot in '88 om uit te wijken naar Finland. Mijn moeder is een Finse, wat mijn keuze ongetwijfeld heeft beïnvloed. De sociale wetgeving is in Finland stukken beter en de belastingdruk is er veel lager. En het is een prachtig land met een mooie natuur, waar kinderen nog veilig buiten kunnen spelen.'
'Ik kende al een beetje Fins, maar het duurde zeker twee jaar voordat ik de taal helemaal beheerste. Aanpassingsproblemen heb ik niet gehad. In Finland zijn de mensen heel direct, dus je weet meteen waar je aan toe bent. Ik mis hier vooral de Belgische frieten en een goed pintje. En de Antwerpse gezelligheid! Met vrienden
een avond doorbrengen op café gebeurt in Finland zelden, omdat dat erg duur is.'
'Vorig jaar ben ik overgestapt naar een Nederlandse baggerfirma. Voor mijn job als senior superintendant zit ik acht maanden per jaar in het buitenland. Ik werk twee maanden non-stop en ga dan een maand naar huis. Momenteel werk ik mee aan de bouw van de nieuwe Khalifahaven in Abu Dhabi. Ik doe er vooral werftoezicht. Het feit dat ik vijf talen spreek, is een sterke troef. Bovendien is een Vlaming flexibel en kan hij zich gemakkelijk aanpassen aan moeilijke omstandigheden. We staan erom bekend harde werkers te zijn, en dat is hier belangrijk. Het is heel interessant werk. Je ziet zo'n project groeien, moet verantwoordelijkheid durven te nemen en knopen doorhakken. Maar een Vlaming is een plantrekker, hé!'
'Intussen ben ik getrouwd met een Finse en hebben we twee kinderen. De kans dat ik ooit nog naar België terugkeer, is klein. Maar ik zal altijd mijn Belgische nationaliteit behouden. Ik ben en blijf een Vlaming! En zelfs na twintig jaar buitenland spreek ik nog altijd met een Antwerps accent.' (lacht)
STELLING: Ik ben bereid om in het buitenland te gaan werken. Geef je eigen mening hieronder.
* Vlaanderen in Actie is het toekomstproject van de Vlaamse overheid om Vlaanderen tegen 2020 op duurzame wijze in de absolute top van de Europese regio's te brengen. Om die uitdaging aan te gaan moeten Vlaanderen en de Vlamingen, op zoveel mogelijk domeinen, vernieuwend, internationaal en ambitieus zijn.