Net als vlees, is ook zuivel een product van de veeteelt en dus verantwoordelijk voor een grote graanconsumptie en de uitstoot van broeikasgassen.
Gezond eten is goed voor jou en voor het milieu. Deze week geven we je elke dag vijf tips waardoor de inhoud van je koelkast én van je portefeuille een stuk gezonder zal worden. Iedere woensdag krijg je bij de krant 'Het Laatste Nieuws' bovendien een handige bijlage. Voor extra tips en nuttige links kan je hier terecht.
Eén dag per week bewust geen vlees eten, is al een stapje in de goede richting.
Zelf kippen kweken is een aanrader: ze verwerken je organisch afval en geven je er hun eitjes voor in de plaats.
Zowel de vangst van wilde vis als de viskweek zorgen voor een aantal ecologische problemen.
Het MSC-label (Marine Stewardship Council) staat garant voor duurzame visserij.
Tip 66: Dag zonder vlees
We hoeven niet noodzakelijk allemaal vegetariër te worden, maar één dag per week bewust geen vlees eten, is al een stapje in de goede richting. Maar liefst 40% van de globale graanoogst dient immers als veevoeder. Met het graan dat nodig is voor de productie van één kilo vlees, kan je wel 10 broden bakken. Vee heeft ook veel water nodig: om een kilo rundvlees te kweken, heb je ongeveer 15.000 liter water nodig, tegenover 700 liter voor een kilo appels of 1.350 liter voor een kilo tarwe.
Om nog maar te zwijgen van de hoeveelheid methaan die onze veestapel produceert, 20% van de mondiale uitstoot. Methaan is een broeikasgas dat zich opstapelt in onze atmosfeer en in belangrijke mate bijdraagt tot global warming. Vooral herkauwers zijn hier de boosdoeners, kippen en varkens produceren veel minder broeikasgassen dan runderen.
Besparing: Vleesvervangers zoals tofu zijn ongeveer even duur als vlees, maar een vegetarische maaltijd met peulvruchten en granen is meestal goedkoper dan een maaltijd met vlees.
Meer info: www.vegetarisme.be, www.donderdagveggiedag.be
Tip 67: Ook zuivel komt van veeteelt
Net als vlees, is ook zuivel een product van de veeteelt en dus verantwoordelijk voor een grote graanconsumptie en de uitstoot van broeikasgassen. Wist je dat voor de productie van 1 kilo kaas 10 liter melk nodig is? Goede alternatieven zijn plantaardige zuivelproducten op basis van soja, rijst, haver of amandelen.
Besparing: Zuivelproducten zijn de laatste jaren flink duurder geworden.
Tip 68: Wees kritisch met eieren
Let er bij het kopen van eieren op dat je zoveel mogelijk bio-eieren of eitjes van kippen met vrije uitloop neemt. Deze zijn te verkiezen boven eieren van scharrelkippen of uit legbatterijen. Zelf kippen kweken is een aanrader: ze verwerken je organisch afval en geven je er hun eitjes voor in de plaats. Die zijn niet alleen lekkerder, maar ook dier- en milieuvriendelijker dan eieren uit een legbatterij.
Besparing: Als je zelf enkele kippen houdt, hoef je nooit meer eieren te kopen. Een kippenhok kan je goedkoop in elkaar knutselen. In ruil voor enkele eitjes, zullen je buren of familie je graag iets in de plaats geven: een bloemetje uit de tuin, een uurtje babysitten, een stukje cake (gebakken met jouw eitjes), enz.
Tip 69: Overdrijf niet met vis
We zouden niet alleen minder vlees, maar ook minder vis moeten eten. Zowel de vangst van wilde vis als de viskweek zorgen voor een aantal ecologische problemen. Industriële overbevissing doet het visbestand wereldwijd dalen en bedreigt tal van vissoorten met uitsterving. Bovendien worden zeezoogdieren zoals dolfijnen en walvissen en commercieel niet interessante vissen vaak het nutteloze slachtoffer van drijfnetten. Viskwekerijen zijn dan weer een grote bron van fosfaten en stikstof. Als je vis eet, hou er rekening mee waar de vis vandaan komt en hoe deze gekweekt wordt. Het MSC-label (Marine Stewardship Council) staat garant voor duurzame visserij.
Besparing: Net als minder vlees eten, kan ook minder vis eten een aanzienlijk verschil maken in het huishoudbudget.
Tip 70: Eet niet te veel rijst
Behalve rundvlees en koemelk, is ook rijst een belangrijke producent van het broeikasgas methaan, goed voor 12% van de totale uitstoot ter wereld. Droge rijstbouw vormt geen probleem, evenmin als natte rijstvelden waar het water regelmatig kan wegvloeien. Op rijstvelden met natte rijstbouw waar het water wordt ingedijkt en continue blijft staan, rot na de oogst het onder water achtergebleven deel van de rijstplant weg en vormen zich anaërobe bacteriën die methaangas produceren.
Andere graangewassen en aardappelen worden op droge grond geteeld en produceren dus geen methaan. Dit zijn overigens streekproducten, dus als je brood en aardappelen verkiest boven rijst, bespaar je ook nog eens op het energieverbruik en de uitstoot van het transport.
Besparing: Rijst is het afgelopen jaar flink in prijs gestegen. Als je rijst koopt, ga dan voor een fairtrademerk, de opbrengst van je aankoop zal dan in elk geval goed worden besteed.
Meer weten? www.voedselvoetafdruk.be


