Patatten zetten met dynamiet: Groenland voor beginners

bewaar artikel
Door: redactie
26/11/08 - 10u54
Soeren Ludvigsen is een gelukkige Groenlandse aardappelboer.

De dingen veranderen in Groenland. Een meerderheid van de 57.000 Groenlanders hebben gisteren 'aap' gezegd. In hun taal betekent dat 'ja'. De vraag was of het koude eiland meer autonomie van Denemarken wou. Voor echte apen is het nog te koud, maar wie twijfelt aan global warming reist best eens naar hoofdstad Nuuk.

Het grootste eiland ter wereld is langzaam op weg naar zelfstandigheid. Groenland - 2,7 miljoen km² - blijft voorlopig een gebiedsdeel van het kleine Denemarken.

Subsidies
De Groenlanders mogen voortaan de inkomsten uit olie en mijnbouw zelf houden. Daarmee hopen ze op de lange duur de subsidies uit Kopenhagen (420 miljoen euro per jaar) niet meer nodig te hebben. De mijnbouw stelt niks meer voor. Kryoliet, kwarts, glimmer, lood, zink en ijzererts waren ooit belangrijke exportproducten, maar de laatste mijn werd in 1990 gesloten.

Van schapen naar aardappels
De Groenlandse economie draait tegenwoordig voornamelijk op de visvangst, de jacht, de schapenteelt en het toerisme. Maar door de stijgende temperaturen zijn er rare dingen aan het gebeuren. Zo ziet het er naar uit dat de Groenlanders zichzelf binnenkort van aardappels kunnen voorzien. Nu importeren ze elk jaar nog 200.000 ton patatjes, maar er loopt een project om schapenboeren te leren aardappelen te telen.

Dynamiet
De temperaturen zijn daarvoor inmiddels hoog genoeg. Dertig jaar geleden was de gemiddelde temperatuur in Zuid-groenland nog 0.63 graden. Nu ligt die net boven de twee graden. Het lijkt niet veel, maar komt neer op een langer groeiseizoen (drie weken extra). En denk eraan: tijdens dat groeiseizoen is er 20 uur zonnelicht per dag.

Wat moeilijker verandert is de mentaliteit van de bewoners. Van jagers moeten boeren worden gemaakt. Gelukkig kunnen de jongens zich toch nog een beetje uitleven: ze mogen met dynamiet spelen: de enige manier om in het bergachtige land een beetje vlak aardappelveld aan te leggen.

Dat dynamiet legt, zo stellen wetenschappers vast, zeer vruchtbare grond bloot. En naast aardappels proberen de Groenlanders momenteel al rabarber en broccoli te telen. Ze hebben trouwens een mooi voordeel: voor insecten is het nog net iets te te koud, dus het kan biologisch, zonder pesticiden. (mvl)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!