Zoals gevreesd: duizenden doden na aardbeving Sumatra

bewaar artikel
Door: redactie
1/10/09 - 09u00
UPDATE

Ten minste 770 mensen zijn omgekomen als gevolg van de krachtige aardbeving die gisteren de stad Padang op het Indonesische eiland Sumatra getroffen heeft. Hoeveel mensen vermist zijn, is nog niet duidelijk. Dat blijkt uit de nieuwe balans van het Indonesische ministerie van Sociale Zaken vanavond (plaatselijke tijd).
 
In een race tegen de klok werd gezocht naar overlevenden van de aardbeving gisteren, maar het ministerie van Sociale Zaken erkent dat het dodental zeker nog boven de 770 mensen kan stijgen tot duizenden doden.


"Erger dan 2006"
De minister zei op de luchthaven van de hoofdstad Jakarta tegen verslaggevers dat de schade groter zou kunnen zijn dan na de aardbeving die Centraal-Java trof in 2006. Toen kwamen meer dan 5.800 mensen om het leven en stortten 150.000 woningen in. Met name de stad Jogjakarta werd destijds zwaar getroffen.

De beving van woensdag had een kracht van 7,6 op de schaal van Richter. De autoriteiten hebben moeite om een goed beeld te krijgen van de situatie. Een aantal ministers, onder wie Siti Fadilah Supari, gaan naar het rampgebied om hun medeleven met de nabestaanden te tonen.

Wegen geblokkeerd
Donderdag was een aantal toegangswegen tot Padang nog onbegaanbaar wegens aardverschuivingen. Puin van verwoeste gebouwen blokkeert ook de doorgang op diverse plaatsen. De telefoonverbindingen die woensdag uitvielen, zijn ook nog niet helemaal hersteld.

Het vliegveld van Padang ging donderdag wel weer open. Later op de dag wordt de Indonesische president Susilo Bambang Yudhoyono in het gebied verwacht. Hij zal een bezoek brengen aan de zwaarst getroffen wijken van de stad.

Zware regen en naschok
Het uiteindelijke dodental zal veel afhangen van de zoektocht in het puin van ingestorte huizen en gebouwen. Regen en het tekort aan opruimmachines maakten het zoeken er allesbehalve gemakkelijker op. Bovendien wordt het deels ingestorte ziekenhuis overspoeld met gewonden en is er volgens het ministerie een nijpend tekort aan medische hulp. Indonesisch president Susilo Bambang Yudhoyono wil met vliegtuigen en boten zijn bevolking zo vlug mogelijk helpen.
 
Daarnaast doen zich naschokken voor. Ook deed zich voor de tweede keer een aardbeving voor. Die had een kracht van 6,8 op de schaal van Richter. De berichten over de tweede beving veroorzaakten paniek op Sumatra, meldden Indonesische tv-stations. Maar berichten over slachtoffers en schade zijn er vooralsnog niet. (mvl)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!