Fortis blijkt bij de overname van ABN Amro een investeringsfonds van 18 miljard euro buiten zijn balans en jaarverslag te hebben gehouden. Dat schrijft de Nederlandse krant De Volkskrant vandaag. Daardoor konden beleggers een deel van de risico's die Fortis liep niet inschatten.
Scaldis
Het gaat om het investeringsfonds Scaldis dat gevestigd is op de Kanaaleilanden. Scaldis werd volgens De Volkskrant vlak na de overname van ABN Amro voor het eerst genoemd in een kwartaalbericht. Dat was eind 2007, toen diverse banken moesten erkennen dat ze bezittingen buiten hun balansen hadden geplaatst. Sinds de boekhoudfraude bij het Amerikaanse energiebedrijf Enron, dat zo grote risico's uit het zicht hield, is dat niet populair.
Risico's niet in te schatten
Ook in het geval van Fortis konden beleggers niet zien welke risico's de bank liep met het in 1999 opgerichte fonds, schrijft De Volkskrant. Analisten van SNS en Bank De Groof denken dat Fortis als gevolg van de kredietcrisis op Scaldis een verlies van 500 miljoen euro moet nemen.
De Nederlandse minister van Financiën Wouter Bos (PvdA) zei dinsdag nog dat er rond de balans van Fortis een aantal zaken aan het licht zijn gekomen die mogelijk hadden kunnen leiden tot een andere beslissing in het dossier ABN Amro.
Forts ontkent
Fortis ontkent intussen met klem het bericht uit de Volkskrant als zou de bank-verzekeraar een investeringsfonds buiten zijn balans hebben gehouden. "We hebben dit gerapporteerd sinds 2005 bij special purpose entities die geconsolideerd worden in de boekhouding en gerapporteerd in het jaarverslag en op de website van Fortis", verklaarde de woordvoerder.
"Geen informatie achtergehouden"
De top van bankverzekeraar Fortis heeft anderhalf jaar geleden bij de overname van ABN Amro geen informatie achtergehouden voor de overheid en De Nederlandsche Bank. Dit heeft de Nederlandse minister van Financiën Wouter Bos vandaag in het Nederlandse parlement gezegd.
Eerder deze week zei Bos dat er achteraf op de balans van Fortis problemen zijn opgedoken die, als ze destijds bekend waren geweest, mogelijk hadden geleid tot het blokkeren van de overname van ABN Amro. Vandaag lichtte Bos toe dat daarbij geen sprake is geweest van opzet bij Fortis. Volgens Bos hebben alle experts zich verkeken op risicovolle producten op de balans van financiële instellingen, die de oorzaak zijn geweest van de kredietcrisis.
(belga/eb)
Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!


