De aankondiging van de Amerikaanse president Barack Obama dat hij leden van de geheime dienst die folterverhoren hebben toegepast niet wenst te vervolgen, heeft tot een storm van kritiek geleid. Obama vaardigde na zijn ambtsaanvaarding in januari een verbod uit op verhoormethodes als waterboarding, waarbij de verdachte het gevoel krijgt dat hij verdrinkt.
De president wil er nu voor zorgen dat functionarissen van de geheime dienst geen straf hoeven te vrezen. Zij gebruikten de methode onder George Bush immers "te goeder trouw" en deden niet meer dan hun plicht.
Het Witte Huis heeft vier memo's vrijgegeven waarin de regering-Bush beschrijft welke verhoortechnieken mogen worden toegepast. Daarbij hoorde dus ook waterboarding en het onthouden van slaap. Het is onduidelijk of CIA-agenten die andere methodes gebruikten wel vervolgd zullen worden. Mensenrechtenorganisaties als Amnesty International en de burgerrechtenbeweging ACLU hebben hun teleurstelling geuit over het besluit van de nieuwe regering. (belga/svm)


