"Obama wist al van dag één hoe erg olielek was"
De Amerikaanse president Barack Obama wist al van de eerste dag hoe erg de olieramp in de Golf van Mexico dreigde te worden. Carol Browner, director of the White House Office of Energy and Climate Change Policy, briefte Obama al op 21 april over de omvang van het lek en vertelde de president ook dat de enige realistisch oplossing, het boren van relief wells, pas ten vroegste in augustus klaar kon zijn. Dat hebben bronnen in het Witte Huis gelekt naar enkele Amerikaanse media.
FatalismeVervelend voor Obama, want de president, die pas recent echt in actie is geschoten, heeft er een punt van gemaakt om te benadrukken dat hij wel vanaf de eerste dag bezig is met de olieramp, maar had dus ook al meteen BP tot de orde kunnen roepen. Volgens de bronnen in het Witte Huis is er meteen gekozen voor een strategie om passief te blijven uit fatalisme: de administratie besefte dat er voor augustus niks ingrijpend gedaan kon worden om het lek te stoppen.
Obama's team besloot als strategie te gaan voor wat dan heet "focusing on the options at their immediate disposal" (vrij vertaald: zich concentreren op wat ze wél konden doen) en dat blijkt concreet te zijn: het nieuws aangaande de ramp te managen ("methods of news management and presidential communication"). Daarbij werd nauw samengewerkt met BP.
GegoktDe mensen rond Obama zouden zwaar ingezet hebben op het idee dat de doorsnee-Amerikaan op dit moment meer begaan is met de economie dan met het milieu. Twee weken geleden kregen ze door dat de publieke opinie aan het draaien was, en werd besloten Obama actiever in te zetten, ondermeer door trips naar het getroffen gebied en dagelijkse briefings van kustwachtadmiraal Allen. (mvl)