Veel mensen zullen tijdens het EK voetbal komende zomer bijvoorbeeld ook ontdekken dat het Poolse Krakau een prachtige stad is.Trendwatcher
Bestemmingen als Vietnam en Bali, maar ook bijvoorbeeld Florida krijgen een enorme boost
De crisis mag dan alomtegenwoordig zijn, weinig Belgen zullen dit jaar hun reis schrappen omdat vakantie eenvoudigweg te belangrijk is geworden. Maar reizigers gaan wel op de prijs letten of kiezen voor een kortere vakantie volgens de Nederlandse trendwatcher Goof Lukken.
Wat betreft de bestemmingen is bijna alles mogelijk, meent Lukken, simpelweg omdat de wereld steeds meer een dorp wordt. Wel zullen grote evenementen van invloed zijn op het vakantiegedrag. "Dat Londen extra aandacht krijgt vanwege de Olympische Spelen is een open deur. Maar veel mensen zullen tijdens het EK voetbal komende zomer bijvoorbeeld ook ontdekken dat het Poolse Krakau een prachtige stad is."
Lonely Planet
Oeganda, Birma en Oekraïne vormen de top-3 van landen die volgens het gezaghebbende Lonely Planet de eretitel 'hotspot voor 2012' verdienen. Maar ja, de Lonely Planet-deskundigen, liefhebbers van avontuurlijke vakanties, houden niet erg veel rekening met de Nederlandse en Belgische markt.
Lukken voorspelt voor 2012 ontwikkelingen waar 'we' in 2011 al mee bezig waren: veel belangstelling voor natuurbeleving, maar dan wel in een luxueuze accommodatie, en meer aandacht voor "bestemmingen met een verhaal". Wat dat laatste betreft ziet de trendwatcher kansen voor een land als Servië. "Mensen willen toch iets nieuws, en daarnaast heeft het qua cultuur en historie veel te bieden. Bovendien is het betaalbaar."
IJsland
Wat betreft komende zomer voorziet Lukken wel een trendbreuk. "Na twee slechte zomers zie ik een run op echte zonbestemmingen ontstaan." En het zal niet bij de traditionele Zuid-Europese badplaatsen blijven. "Bestemmingen als Vietnam en Bali, maar ook bijvoorbeeld Florida krijgen een enorme boost. Wat Florida betreft heeft het ook met marketing en aanbod te maken: er zijn daar enorme pretparken die zich richten op pretpark-minnende vakantiegangers, terwijl het aanbod qua vluchten enorm is toegenomen."
Alle lijstjes en voorspellingen ten spijt: een béétje reiziger laat zich niet dwingen door wat anderen zeggen over vooral verre, warme bestemmingen. Zo hield Lonely Planet naast de eigen lijst van de redactie ook een verkiezing onder lezers, met de vraag wat dé bestemming van 2012 wordt. De publiekswinnaar werd IJsland met grote voorsprong. (AD/kve)


