Grotere voetballers krijgen vaker schuld van de ref

bewaar artikel
Door: redactie
26/01/10 - 12u35

Scheidsrechters wijzen onduidelijke overtredingen in het voetbal vaker aan de fysiek grootste speler toe dan aan een kleinere voetballer. Daar kwamen onderzoekers van de Rotterdam School of Management achter na een analyse van een aantal grote voetbalcompetities.

Niels van Quaquebeke en Steffen Giessner gingen uit van bestaand onderzoek waaruit blijkt dat mensen de fysieke grootte van anderen in verband brengen met agressie en dominantie. Dat geldt onder meer voor besluitvorming in de zakelijke wereld. De twee Rotterdamse wetenschappers namen aan dat dit ook zou kunnen gelden in de voetbalwereld. Ze ontdekten dat niet alleen scheidsrechters vaker de langste van twee spelers in een onduidelijke situatie als overtreder aanwezen, maar dat ook de supporters op de tribune dat doen.

Zeven seizoenen, tienduizenden overtredingen
Van Quaquebeke en Giessner analyseerden alle officiƫle overtredingen van zeven seizoenen van de Uefa Champions League (32.142 overtredingen), de afgelopen zeven seizoenen van de Duitse Bundesliga (85.262 overtredingen) en de afgelopen drie Fifa Wereldkampioenschappen (6.440 overtredingen). Uit de analyse bleek dat langere spelers vaker werden afgestraft, ook als er geen sprake was van een overtreding.

Instinct
De onderzoekers kozen voor voetbal om hun veronderstelling te bewijzen omdat in die sport vaak onduidelijke situaties voorkomen waarbij het lastig blijkt een overtreder aan te wijzen. "In dergelijke situaties moeten mensen op hun instinct afgaan om een beslissing te nemen en daarbij was het aannemelijk dat de grootte van de speler, en ook zijn zichtbaarheid, als beslissingsfactor mee zou spelen", aldus Van Quaquebeke. (anp/mvl)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!