Turkse studentes krijgen recht op hoofddoekje
Het verbod op het dragen van islamitische hoofddoekjes op Turkse universiteiten staat na tientallen jaren op de helling. De regerende AK-partij en de rechtse Nationalistische Actiepartij zijn het eens geworden over wijzigingen in de grondwet en de wet op het hoger onderwijs, die het mogelijk moeten maken dat vrouwelijke studenten op de universiteit hoofddoekjes dragen. De twee partijen bezitten samen meer dan genoeg zetels in het parlement om de grondwet met een tweederde meerderheid te veranderen.
In de wet op het hoger onderwijs willen de twee partijen de bepaling opnemen dat 'niemand haar recht op hoger onderwijs kan worden ontzegd omdat ze haar hoofd bedekt'.
Voorstanders van een strikte scheiding tussen geloof en staat vrezen dat de regering bezig is met een eerste stap om een grotere rol te verwerven voor de islam in de Turkse politiek. Het dragen van islamitische kleding op de universiteiten werd kort na de militaire staatsgreep van 1980 verboden, maar de handhaving van het verbod varieerde over de jaren. De AK-partij behaalde afgelopen zomer bij de verkiezingen een klinkende overwinning op de oppositie, onder meer met de belofte het hoofddoekjesverbod op te heffen. (novum/ap/tdb)