Instituut pleit voor games in klassen

Het Vlaams Instituut voor Wetenschappelijk en Technologisch Aspectenonderzoeken (viWTA) pleit voor het gebruik van games in scholen. De meeste games vormen immers een goede leeromgeving, zo blijkt uit recent onderzoek in opdracht van het viWTA.
Games kampen met een negatief imago: ze zetten aan tot geweld en agressie, werken verslavend en leiden tot sociaal isolement. Een open, neutraal debat over de effecten van games leek in Vlaanderen dan ook haast onmogelijk. Daarom gaf het viWTA opdracht om een overzichtsstudie uit te voeren onder de titel 'Ze krijgen er niet genoeg van! Jongeren en gaming'.
Geen tijdverliesUit de studie blijkt dat er wel degelijk een positieve kant zit aan games: ze scherpen de coördinatievaardigheden aan, verbeteren oog-hand-brein coördinatie, stimuleren de creativiteit, versterken de ruimtelijke en visuele conceptualisatie en bevorderen de talenkennis. "Spelen is dus geen tijdverlies of hersenloos escapisme", stellen de onderzoekers.
Toch lijkt de introductie van games in de lessen nog niet voor morgen. De aanschaf van spelconsoles kost veel geld en het aanpassen van een game aan de les is een tijdsintensieve bezigheid voor de leerkrachten. Bovendien zijn niet alle games even geschikt voor alle leerlingen. "Daarnaast rijst de vraag of leerlingen zelf wel willen gamen in de klas. Gamen staat gelijk aan vrije tijd en plezier. Verliezen ze niet van hun aantrekkingskracht als ze eenmaal deel uitmaken van de les?", werpen de onderzoekers op. (belga/bf)